bip.gov.pl
A A A K

SmodBIP
To jest wersja archiwalna z dnia 18.06.2015, zobacz aktualną wersję tej strony.
Zmiany wprowadzono z powodu: aktualizacja

Zasady korzystania z usług ŚDS

Zasady korzystania z usług ŚDS


1. Przyjęcie do ŚDS odbywa się na wniosek uczestnika jego rodziny bądź opiekuna na podstawie decyzji administracyjnej w oparciu o właściwą dokumentację.
Wniosek o przyjęcie składa się do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o skierowanie dołączając:
Zaświadczenie lekarskie wydane przez lekarza psychiatrę lub neurologa o występujących zaburzeniach psychicznych
Zaświadczenie od lekarza rodzinnego o stanie zdrowia, o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach w Domu wraz z informacją o niestwierdzeniu nosicielstwa chorób zakaźnych oraz o stanie fizycznym i samodzielności kierowanego
Orzeczenie o niepełnosprawności, o ile osoba takie posiada
Zaświadczenie o dochodach netto ( z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku) - w celu ustalenia odpłatności za pobyt w ŚDS
2. Podstawę do korzystania z usług stanowi decyzja administracyjna wydana przez MGOPS w Gostyniu na podstawie w/w dokumentów, określonych w Ustawie o pomocy społecznej oraz Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie środowiskowych domów samopomocy.
3. Decyzję wydaje się na czas niezbędny do realizacji Indywidualnego planu postępowania wspierająco-aktywizującego, ustalony przez kierownika Domu.
4. Uczestnika i jego rodzinę/opiekuna pracownik domu informuje o zasadach działalności, funkcjonowania i obowiązującym Regulaminie.
5. Pobyt w placówce jest odpłatny (zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej) i uzależniony od dochodu uczestnika.

Środowiskowy Dom Samopomocy - formy pomocy

Dom świadczy usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych polegających na nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym.
Dom prowadzi treningi umiejętności społecznych z zakresu:

  • trening funkcjonowania w życiu codziennym – umiejętności praktycznych, samoobsługowych i zaradności życiowej
  • trening umiejętności spędzania czasu wolnego
  • trening umiejętności interpersonalnych, społecznych i rozwiązywania problemów w tym kształtowanie pozytywnych relacji uczestnika z osobami bliskimi, innymi osobami, w instytucjach kultury
  • trening aktywizacji zawodowej – zwiększenie kompetencji interpersonalnych i społecznych niezbędnych w poszukiwaniu pracy
  • edukacji

W ramach terapii zajęciowej działają pracownie terapeutyczne;

  • kulinarna
  • plastyczna
  • ogólnoużytkowa
  • muzyczna
  • komputerowa
  • biblioterapii i teatralna
  • silvoterapia
  • rehabilitacja ruchowa

Uczestnicy mają możliwość swobodnego wyboru zajęć, co umożliwia rozwój umiejętności samodzielnego podejmowania decyzji.
Udział w terapii zajęciowej pozwala na rozeznanie możliwości posługiwania się różnymi specjalistycznymi przyrządami i daje namiastkę pracy zawodowej czyli aktywizuje zawodowo i społecznie, usprawnia do funkcjonowania w społeczeństwie, podtrzymuje i rozwija umiejętności niezbędne do samodzielnego życia osób z zaburzeniami psychicznymi.
Ponadto terapia zajęciowa zwiększa aktywizację pozwalając na uprawianie takiej formy, która odpowiada indywidualnym uzdolnieniom i możliwościom uczestników.
Ponadto ŚDS prowadzi poradnictwo psychologiczne:
Indywidualne konsultacje z psychologiem dla uczestników, rodzin i opiekunów
Treningi grupowe z psychologiem zwiększające motywację, pogłębiające zrozumienie siebie i innych
ŚDS zapewnia opiekę medyczno - pielęgniarską podczas pobytu oraz podczas wycieczek. Obejmuje ona pierwszą pomoc, podawanie leków, prowadzenie farmakoterapii, pomoc w wizytach lekarskich i badaniach, edukację zdrowotną, pomiary parametrów życiowych, zabiegi higieniczne i toaletowe, treningi czystości, współpracę z rodziną.
Opieka pielęgniarska obejmuje również wstępną ocenę stanu zdrowia i stanu fizycznego podopiecznego przy przyjęciu do ŚDS, wsparcie przy dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych, przestrzeganie wizyt lekarskich, pomoc przy zakupie leków.
W obszar medycznego wsparcia wchodzi również prowadzenie treningu umiejętności samoobsługowych i zaradności życiowej – trening higieniczny (dbanie o higienę osobistą i wygląd zewnętrzny, higienę jamy ustnej, odzież i bieliznę osobistą) oraz umiejętności praktycznych ( np. pranie, obsługa urządzeń)



Opublikował: Violetta Skorupska
Publikacja dnia: 18.06.2015
Podpisał: Violetta Skorupska
Dokument z dnia: 03.05.2015
Dokument oglądany razy: 1 185